تاکومتر یا سرعت سنج با استفاده از یک سنسور نوری و میکروکنترلر

سه شنبه 11 اردیبهشت 1397 02:21 ب.ظ   نویسنده : نویسنده      در این ساختنی چگونگی ساختن یک تاکومتر یا سرعت سنج آموزش داده می شود که در آن از یک میکروکنترلر ۸۰۵۱، یک سنسور نوری الکترونیکی و یک دیسک چرخان استفاده می شود. در این پروژه تاکومتر علاوه بر موارد بالا برای کار با میکروکنترلر ۸۰۵۱ از برد توسعه آن نیز استفاده شده است. علاوه بر آن از یک موتور DC با سرعت متغیر، یک دیسک چرخان با قطر ۱۲ سانتی متر و نرم افزار Simplicity Studio IDE استفاده شده تا بتوان به سادگی و در زمان کم ساخت پروژه سرعت سنج را انجام داد. اطلاعاتی که از محاسبات بدست می آید از طریق پروتکل UART به پنجره ترمینال ارسال می شود.

برد توسعه میکروکنترلر ۸۰۵۱ یا C8051F930

برد توسعه C8051F930 یک پلتفرم توسعه دهنده برای میکروکنترلرهای موجود در خانواده پردازنده C8051f92x و C8051F93x است. همانطور که در تصویر زیر نشان داده شده است در این برد یک میکروکنترلر C8051F930 نصب شده است. این برد توسعه را می توانید در فروشگاه آنلاین ساختنی تهیه نمایید.

میکروکنترلر C8052F930 دارای ویژگی های زیر است :

 • دارای یک تغذیه به میزان ۰٫۹ تا ۳٫۶ ولت
 • هسته پردازنده سرعت بالا
 • مبدل آنالوگ به دیجیتال ۱۰ بیتی
 • حافظه RAM داخلی با گنجایش ۴۳۵۲ بایت
 • حافظه Flash با گنجایش ۶۴ کیلو بایت
 • تعداد ۲۴ عدد پورت ورودی / خروجی
 • پروتکل های ارتباطی : SMBus، I2C، ۲×SPI، UART
 • دارای دیباگر به شکل on-chip

سنسور نوری و تاکوکتر

سنسور نوری که در این پروژه سرعت سنج مورد استفاده قرار گرفته توسط سازنده خود به اسم کلید نوری دارای شکاف (Slotted Optical Switch) نام گذاری شده است و شماره این سنسور در میان محصولات ساخته شده توسط سازنده نیز OPB816Z است. این سنسور به دلیل دارا بودن عرض (حدود ۵ میلی متر) و عمق (حدود ۱۵ میلی متر) زیاد در قسمت شکاف خود برای این پروژه انتخاب شده است که باعث می شود دیسک چرخان بتواند به سادگی در میان شکاف بچرخد. توجه شود که در زمان تست و بررسی اولیه تاکومتر به فضای بیشتری برای چرخش دیسک نیاز است زیرا نگهداشتن موتور وچرخاندن دیسک در این مرحله توسط دست صورت می گیرد.

سنسور نوری یا همان سوییچ نوری درون خود دارای یک دیود از نوع مادون قرمز و یک فتوترانزیستور نوع NPN است. فتوترانزیستور در هر زمانی که یک جسم کدر از میان شکاف عبور کند تغییر وضعیت می دهد به این شکل که در زمانی که مانعی در بین دیود و فتوترانزیستور وجود ندارد.فتوترانزیستور در حالت وصل قرار دارد و خروجی low ( در حدود ۰٫۲ ولت) است. در زمانی که یک مانع در مقابل پرتو مادون قرمز دیود قرار می گیرد، فتوترانزیستور به حالت قطع رفته و بخش کلکتور آن در ولتاژ high (در حدود ۳٫۳ ولت) قرار می گیرد.

دلیل دیگر استفاده از این سنسور در پروژه سرعت سنج این است که این سیستم از قبل با سیم های نوع ۲۶AWG سیم کشی شده است (تصویر پایین) که این سیم ها دارای طولی در حدود ۲۳ سانتی متر هستند. سیم کشی بودن این سنسور باعث می شود تا اتصال آن به برد مورد نظر و استفاده از آن بسیار ساده شود.

موتور DC

برای تست این پروژه تاکومتر از یک موتور DC استفاده شده است و تصویر زیر مربوط به یک موتور نوع براش کربنی (carbon-brush) با ولتاژ راه اندازی ۲۴ ولت DC می باشد که از یک دستگاه پرینتر قدیمی خارج شده است. با توجه به مشخصات نوشته شده بر روی آن بیشترین ولتاژ قابل تحمل این موتور ۲۴ ولت DC ذکر شده و در این پروژه برای راه اندازی آن از ولتاژ متغیر در محدوده ۰ تا ۱۲ ولت DC استفاده شده است.

دیسک چرخان

برای این بخش از پروژه لازم است تا از جسمی استفاده شود که سخت و نسبتا نازک باشد به طوری که اندازه آن از ۱۵ سانتی متر بیشتر نبوده و همچنین باید شفاف باشد. در اینجا از دیسکی استفاده شده که جنس آن پلکسی گلس شفاف است و ابعاد آن به شکل قطر دایره ۱۲٫۵ سانتی متر و ضخامت حدودا ۲ میلی متر می باشد. شکل این دیسک در تصویر زیر نشان داده شده است. بخش آبی رنگ یک لایه محافظ بر روی سطح پلکسی گلس است.

لوازم مورد نیاز پروژه:

 • برد توسعه C8051F930 برای ۸۰۵۱
 • برد بورد
 • سیم جامپر
 • دیسک دایره ای شکل پلکسی گلس شفاف
 • سنسور نوری
 • موتور DC
 • مقاومت ۳٫۳ کیلواهم
 • مقاومت ۵۸ اهم

متصل کردن دیسک بر روی موتور

تنها چالشی که در طول انجام این پروژه وجود دارد -که چالش ساده و جزئی است-، این است که چگونه می توان به شکلی ایمن، دیسک را به موتور متصل کرد. توجه شود که در زمان کار کردن دستگاه این دیسک با سرعت بالایی -در حدود ۳۰ دور در هر ثانیه- می چرخد.

بهتر است در اجرای پروژه سرعت سنج ، مخصوصا در زمان آزمایش، موارد احتیاطی برای ایمنی را در نظر بگیرید.

اگر با دقت بیشتری به تصویری که مربوط موتور DC است توجه شود، می توان چرخ دنده ای را دید که به شفت موتور متصل است. معمولا این چرخ دنده ها را نمی توان به سادگی از شفت جدا کرد و از انجایی که لوازم استفاده شده در این پروژه تاکومتر در آینده و برای پروژه های دیگر مورد نیاز است، باید آنها را به گونه ای به هم متصل کرد که نیازی به تغییر دائمی آنها نباشد. بنابرین همانطور که در تصویر زیر مشخص است، شفت موتور با استفاده از چسبی قوی در مرکز دیسک و بر روی لایه محافظ کاغذی چسبانده شده است ( این لایه کاغذی محافظ به شکلی کاملا ثابت بر روی دیسک قرار گرفته است) که پس از پایان پروژه می توان به سادگی لایه محافظ را از روی دیسک جدا کرده و چسب نیز با استفاده از حلال از شفت موتور پاک می شود.

در نهایت، پس از چسباندن شفت موتور به دیسک، قسمتی از لایه محافظ در اطراف دیسک از آن جدا شده و یک نوار مات با پهنای حدود ۲ میلی متر بر روی دیسک قرار داده شده است. این نوار نقش مانع بین دیود مادون قرمز و فتوترانزیستور را بازی می کند و محلی برای شروع مکانزیم دستگاه است تا سنسور نوری بتواند با هر بار عبور آن تعداد دور زدن های دیسک چرخان را در هر ثانیه را محاسبه کند.

نحوه اتصالات و شماتیک مدار

پین شماره ۲ از پورت ۱ میکروکنترلر (P1.2) به عنوان یک ورودی دیجیتال پیکربندی شده و به قسمت کلکتور فتوترانزیستور متصل شده است.

انتخاب مقدار مناسب برای R1

مقاومت R1 باید به گونه ای مقدار دهی شود تا فتوترانزیستور در زمانی که مانع نوری وجود ندارد، به اشباع برود.

در دیتاشیت مربوط به سنسور نوری بیان شده که حداقل جریان موجود در قسمت کلکتور یک میلی آمپر و بیشترین ولتاژ کلکتور – امیتر (VCE) برابر با ۰٫۴ ولت است. بنابرین مقاومت باید حداقل مقداری در محدوده ۰٫۴ تا ۳٫۳ ولت را عبور دهد تا اشباع حاصل شود :

۲٫۹ V / 0.001 A = 2900Ω

پس مقدار مقاومت باید بیشتر از ۳ کیلواهم باشد.

انتخاب مقدار مناسب برای R2

در محاسبات بالا فرض شده که جریان مستقیم دیود برابر با ۲۰ میلی آمپر است، بنابرین باید مقدار این مقاومت بر اساس IF = 20 mA محاسبه گردد. تنها ولتاژ مستقیمی که در جریان IF = 20 mA وجود دارد، ۱٫۸ ولت است. بنابرین داریم:

R2 = (3.3 V – ۱٫۸ V) / 20 mA = 75Ω

پیکربندی برد توسعه میکروکنترلر

قبل از اتصال تغذیه به برد توسعه میکروکنترلر باید مراحل زیر برای پیکربندی برد انجام شود :

جامپرها:

 • J11 = اتصال VBAT به WALL_PWR
 • J12 = اتصال VDD به VIO و همچنین اتصال ۵ به TXD
 • J17 = اتصال VBAT_PIN به VBAT

سوییچ ها :

 • تنظیم SW4 در حالت “۲ CELL”
 • تنظیم سوییچ مربوط به تغذیه (SW5) در حالت “OFF” ( وضعیت این سوییچ در مراحل بعدی تغییر می کند)

کابل ها:

 • اتصال کابل مربوط به دیباگر به J9
 • اتصال سر دیگر کابل دیباگر به USB کامپیوتر
 • اتصال دو سر کابل USB مربوط به پورت سریال به P3 و کامپیوتر
 • اتصال کابل مربوط به آداپتور تغذیه AC/DC به پایه P2

محاسبات مربوط به سیستم عامل

همانطور که در قبل گفته شده، هنگامی که در بین شکاف مربوط به سنسور نوری مانعی وجود نداشته باشد، فتوترانزیستور در حالت اتصال قرار دارد و با قرار دادن یک مقاومت با مقدار مناسب، فتو ترانزیستور در حالت اشباع قرار می گیرد. یعنی که ولتاژ کلکتور در حدود ۰٫۲ ولت خواهد بود که از لحاظ منطقی در سطح low است. هنگامی که فتوترانزیستور از دریافت نور مادون قرمز دیود محروم می شود، به حالت قطع رفته و نقطه کلکتور توسط مقاومت R1 در سطح بالای منطقی و حالت high قرار می گیرد. در اینجا سخت افزار تعداد زمان هایی را می شمارد که طول می کشد تا مانع از بین دیود و فتوترانزیستور عبور کرده و دوباره به نقطه اول خود بازگردد. با استفاده ازز این اطلاعات می توان ابتدا مقدار سرعت زاویه ای (ω) را با واحد میزان چرخش در هر ثانیه، محاسبه کرده و سپس با استفاده از آن سرعت خطی دیسک را بدست آورد ( در هر دو واحد سانتی متر و متر بر ساعت). برای انجام این محاسبات از روابط ریاضی زیر استفاده می شود.

C = محیط دایره یا دیسک چرخان = ۲ × π × r (سانتی متر)
مسافت طی شده ای که دیسک طی می کند = ۲ × π × r (سانتی متر بر دوران)
سرعت خطی = ω ( دوران بر ثانیه) × C ( سانتی متر بر دوران)
سرعت خطی = ω × C ( سانتی متر بر ثانیه)

برای تبدیل به متر بر ثانیه :

سرعت خطی = ω × C ( سانتیمتر) × = ( متر بر ثانیه)

برای تبدیل به کیلومتر بر ساعت:

سرعت خطی = ω × C ( متر) × ×

سرعت زاویه ای را می توان در هر دو نوع دوران بر ثانیه یا دوران بر دقیقه (همان RPM) بیان کرد و سرعت خطی را نیز می توان در هر دو نوع متر بر ثانیه یا کیلومتر بر ساعت نشان داد.

<span class="hljs-comment">//-----------------------------------------------------------------------------</span>
<span class="hljs-comment">// StartTimer Routine</span>
<span class="hljs-comment">// ----------------------------------------------------------------------------</span>

 <span class="hljs-keyword">if</span>(StartTimer == <span class="hljs-number">1</span>)
 
  TimerPeriod = <span class="hljs-number">0</span>;  <span class="hljs-comment">// Reset</span>
  TimerT2 = HUNDRED_MICROSECOND_TIMER;  <span class="hljs-comment">// Set TimerT2 to equal HUNDRED_MICROSECOND_TIMER value.</span>
  TimerPeriod = (TimerT2-TimerT1); <span class="hljs-comment">// Take the difference between the beginning and the end of the timing cycle.</span>
  TimerT2 = <span class="hljs-number">0</span>;  <span class="hljs-comment">// Reset</span>
  HUNDRED_MICROSECOND_TIMER = <span class="hljs-number">0</span>; <span class="hljs-comment">// Reset</span>
  StartTimer = <span class="hljs-number">0</span>;  <span class="hljs-comment">// Clear this flag.</span>
  AverageAccumulator += TimerPeriod; <span class="hljs-comment">// Add the current timer period measurement to the accumulator.</span>
  AverageMeasurements--;  <span class="hljs-comment">// Decrement the measurement counter.</span>

  <span class="hljs-keyword">if</span>(AverageMeasurements == <span class="hljs-number">0</span>)
  
  TimerPeriodAverage = (AverageAccumulator / <span class="hljs-number">100.0</span>);  <span class="hljs-comment">// Calculate the average value: divide the summed AverageAccumulator by the number of measurements.</span>
  FrequencyAverage = ((<span class="hljs-number">1.0</span>/TimerPeriodAverage) * <span class="hljs-number">1000.0</span>);  <span class="hljs-comment">// Calculate the frequency.</span>
  FeetPerSecond = (<span class="hljs-number">3.14159</span> * DiscDiameter / <span class="hljs-number">12.0</span> * FrequencyAverage); <span class="hljs-comment">// Calculation linear speed (ft/s): Pi*2*r/12*period. The "12" converts inches to feet. DiscDiameter = 5 inches.</span>
  <span class="hljs-built_in">MPH</span> = (<span class="hljs-number">0.681818</span> * FeetPerSecond);   <span class="hljs-comment">// Calculation linear speed (MPH): convert ft/s to MPH.</span>
  AverageAccumulator = <span class="hljs-number">0</span>;
  AverageMeasurements = <span class="hljs-number">10</span>; <span class="hljs-comment">// Reset</span>
  DisplayResults = <span class="hljs-number">1</span>;  <span class="hljs-comment">// Set flag to display results.</span>
  
 

سفت افزار پروژه تاکومتر

با استفاده از نرم افزار Simplicity Studio IDE ( که در آن واحد GUI تنها همراه با فایل .hwconf استفاده می شود)، انجام پیکربندی های مربوط به میکروکنترلر ۸۰۵۱ بسیار ساده می شود. موارد زیر باید در انچام پیکربندی ها صورت گیرد:

 • منبع کلاک سیستم: استفاده از اسیلاتور داخلی فرکانس بالا ( ۲۴٫۵ مگاهرتز)
 • پورت ۲ ( که به قسمت کلکتور در فتوترانزیستور متصل است): به شکل ورودی دیجیتال تنظیم شود.
 • تایمر ۰ برای تشخیص دادن سرعت زاویه ای دیسک چرخان ( بر حسب دوران بر ثانیه) : تنظیم دوره سرزیر (overflow) به میزان ۱۰۰ میکروثانیه به این معنی که مدت زمان چرخش دیسک با رزلوشن ۱۰۰ میکروثلنیه اندازه گیری می شود.
 • تایمر ۱ که برای ارتباط سریال UART استفاده می شود : تنظیم فرکانس سرزیر تایمر به میزان ۴۶۲٫۲۶۴ کیلوهرتز و قرار دادن باودریت UART در مقدار ۲۳۰۴۰۰ (این یک مقدار استاندارد است و مقدار واقعی باودریت همان مقدار فرکانس سرزیر تایمر۱ است که بر دو تقسیم می شود)

الگوریتمی که در زیر نشان داده شده است برای تشخیص زمانی است که سنسور نوری با استفاده از لبه پایین رونده ولتاژ کلکتور شروع به کار می کند. هنگامی که ولتاژ کلکتور به سطح پایین منطقی تغییر وضعیت می دهد، تایمر شروع به کار کرده و زمانی که لبه چایین رونده بعدی رخ دهد، تایمر متوقف می شود و به این ترتیب یک چرخش کامل دیسک انجام می شود. و مشخص است که فرکانس در تقابل با زمان مورد نیاز برای یک چرخش است.

<span class="hljs-comment">//-----------------------------------------------------------------------------</span>
<span class="hljs-comment">// main() Routine</span>
<span class="hljs-comment">// ----------------------------------------------------------------------------</span>
<span class="hljs-function"><span class="hljs-keyword">int</span> <span class="hljs-title">main</span> <span class="hljs-params">(<span class="hljs-keyword">void</span>)</span>
</span>{
 <span class="hljs-comment">//Enter default mode</span>
 enter_DefaultMode_from_RESET();
 SCON0_TI = <span class="hljs-number">1</span>;   <span class="hljs-comment">// Indicate TX0 ready</span>

 <span class="hljs-keyword">while</span> (<span class="hljs-number">1</span>)
 {
 <span class="hljs-keyword">if</span>((OpticalSensor == <span class="hljs-number">1</span>) &amp;&amp; (OpticalSensorFallingEdge == <span class="hljs-number">0</span>) &amp;&amp; (OpticalSensorRisingEdge == <span class="hljs-number">0</span>)) <span class="hljs-comment">// If the Optical Sensor is high (blocked), and neither</span>
              <span class="hljs-comment">// rising edge nor falling edge have occurred.</span>
 
  OpticalSensorRisingEdge = <span class="hljs-number">1</span>; <span class="hljs-comment">// Since the Optical Sensor signal is high (sensor is blocked) the rising edge should have occurred, so set it to 1.</span>
 

 <span class="hljs-keyword">else</span> <span class="hljs-keyword">if</span>((OpticalSensor == <span class="hljs-number">0</span>) &amp;&amp; (OpticalSensorFallingEdge == <span class="hljs-number">0</span>) &amp;&amp; (OpticalSensorRisingEdge == <span class="hljs-number">0</span>)) <span class="hljs-comment">// If the Optical Sensor is low (clear), and neither</span>
              <span class="hljs-comment">// rising edge nor falling edge have occurred.</span>
 
  OpticalSensorFallingEdge = <span class="hljs-number">1</span>; <span class="hljs-comment">// Since the Optical Sensor signal is low (sensor is clear) the falling edge should have occurred, so set it to 1.</span>
 

<span class="hljs-comment">/*
 else if((OpticalSensor == 0) &amp;&amp; (OpticalSensorFallingEdge == 1) &amp;&amp; (OpticalSensorRisingEdge == 0)) // If the Optical Sensor is low (clear), and the
              // rising edge is low and the falling edge is high,
              // then the signal is low.
  
  //Do nothing. The optical signal is low.
  
*/</span>

 <span class="hljs-keyword">else</span> <span class="hljs-keyword">if</span>((OpticalSensor == <span class="hljs-number">1</span>) &amp;&amp; (OpticalSensorFallingEdge == <span class="hljs-number">1</span>) &amp;&amp; (OpticalSensorRisingEdge == <span class="hljs-number">0</span>)) <span class="hljs-comment">// If the Optical Sensor is high (blocked), and the</span>
              <span class="hljs-comment">// rising edge is low and the falling edge is high,</span>
              <span class="hljs-comment">// then the signal just transitioned from low to high.</span>
 
  OpticalSensorRisingEdge = <span class="hljs-number">1</span>; <span class="hljs-comment">// Set the rising edge (1).</span>
  OpticalSensorFallingEdge = <span class="hljs-number">0</span>; <span class="hljs-comment">// Clear the falling edge (0).</span>
 

 <span class="hljs-keyword">else</span> <span class="hljs-keyword">if</span>((OpticalSensor == <span class="hljs-number">1</span>) &amp;&amp; (OpticalSensorFallingEdge == <span class="hljs-number">1</span>) &amp;&amp; (OpticalSensorRisingEdge == <span class="hljs-number">1</span>)) <span class="hljs-comment">// If the Optical Sensor is high (blocked) and both the</span>
              <span class="hljs-comment">// rising edge and the falling edge are high.</span>
 
  YELLOW_LED = <span class="hljs-number">1</span>; <span class="hljs-comment">// This condition shouldn't occur. Therefore, turn on the LED signifying that an error condition has occurred.</span>
 


 <span class="hljs-keyword">else</span> <span class="hljs-keyword">if</span>((OpticalSensor == <span class="hljs-number">0</span>) &amp;&amp; (OpticalSensorFallingEdge == <span class="hljs-number">0</span>) &amp;&amp; (OpticalSensorRisingEdge == <span class="hljs-number">1</span>)) <span class="hljs-comment">// If the Optical Sensor is low (clear), and the</span>
              <span class="hljs-comment">// falling edge is low and the rising edge is high,</span>
              <span class="hljs-comment">// then the signal just transitioned from high to low.</span>
 
  OpticalSensorRisingEdge = <span class="hljs-number">0</span>; <span class="hljs-comment">// Clear the rising edge (0).</span>
  OpticalSensorFallingEdge = <span class="hljs-number">1</span>; <span class="hljs-comment">// Set the falling edge (1).</span>
  StartTimer = <span class="hljs-number">1</span>;   <span class="hljs-comment">// Start the optical sensor period timer.</span>
 

 <span class="hljs-keyword">else</span> <span class="hljs-keyword">if</span>((OpticalSensor == <span class="hljs-number">0</span>) &amp;&amp; (OpticalSensorFallingEdge == <span class="hljs-number">1</span>) &amp;&amp; (OpticalSensorRisingEdge == <span class="hljs-number">1</span>)) <span class="hljs-comment">// If the Optical Sensor is low (clear) and both the</span>
              <span class="hljs-comment">// rising edge and the falling edge are high.</span>
 
  YELLOW_LED = <span class="hljs-number">1</span>; <span class="hljs-comment">// This condition shouldn't occur. Therefore, turn on the LED signifying that an error condition has occurred.</span>
 

<span class="hljs-comment">/*
 else if((OpticalSensor == 1) &amp;&amp; (OpticalSensorFallingEdge == 0) &amp;&amp; (OpticalSensorRisingEdge == 1)) // If the Optical Sensor is high (blocked), and the
              // rising edge is high and the falling edge is low,
              // then the signal is high.
  
  // Do nothing. The optical signal is high.
  
*/</span>

تمام کدهای مورد نیاز برای پروژه تاکومتر یا سرعت سنج از لینک زیر قابل دریافت است:

ساخت سرعت سنج و بارگذاری کد و آزمایش

پس از دانلود کد، ساخت پروژه سرعت سنج و بارگذاری کد، باید اطمینان حاصل شود که ترمینال ویندوز به شکل زیر پیکربندی شده باشد:

 • Baud rate = 230400
 • Data = 8-bit
 • Parity = none
 • Stop = 1-bit

اکنون می توان سیستم تاکومتر را آزمایش کرد. در هنگام روشن کردن موتور DC بهتر است ابتدا در ولتاژ های پایین یا همان سرعت های کم بررسی شود و سپس ولتاژ به آرامی افزایش پیدا کند، این کار به جلوگیری از جدا شدن دیسک از محور موتور کمک می کند. برای مشخص شدن میزان دقت سرعت سنج در تشخیص سرعت زاویه ای می توان از یک آنالیزور منطقی دقیق استفاده کرد و آن را به ترمینال کالکتور در سنسور نوری متصل کرد. همانطور که در تصویر زیر نشان داده شده است، فرکانس آنالیزور منطقی (که بر حسب هرتز است) با سرعت زاویه ای ( بر حسب دوران بر ثانیه) که در پنجره ترمینال نشان داده شده است کاملا منطبق است و این بدین معناست که تاکومتر یا سرعت سنج به درستی کار می کند.

منبع

نوشته تاکومتر یا سرعت سنج با استفاده از یک سنسور نوری و میکروکنترلر اولین بار در ساختنی. پدیدار شد.لینک منبع

مطلب تاکومتر یا سرعت سنج با استفاده از یک سنسور نوری و میکروکنترلر در سایت مفیدستان.


آخرین ویرایش: - -
دیدگاه ها ()

درباره وبلاگ


نویسندگان

 • نویسنده (30)

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات